ch11

Oprzeć się Czekoladzie…

To może być trudne. Szczególnie z taką obsadą! Johnny Depp i Juliette Binoche prezentowali się… jak przystało na takich aktorów, co więcej, wyglądali… jak kilkanaście lat temu. Czas płynie nieubłaganie. Tylko Judi Dench trzyma fason i wygląda wciąż jak w „Czekoladzie”, produkcji z 2000 r. Świetny poziom aktorstwa nie jest więc tak wielkim zaskoczeniem, chociaż trzeba przyznać, że Depp pokazał, iż rolę „szarego obywatela”, potrafi zagrać równie dobrze (nawet lepiej!), niż  pirata czy rozmaitych indywidualistów rodem z filmów Tima Burtona.

BER13 - 20010210 - BERLIN, GERMANY : A undated, recent handout image from the film 'Chocolat' showing actors Johnny Depp (R) and Juliette Binoche. The film, a story of a chocolaterie in a smal French town, is screened and competes during the Berlinale Film Festival, 10 February 2001. The film is directed by Lasse Hallstroem. EPA PHOTO DPA/MIRAMAX INTERNATIONAL/HO

Z jednej strony można powtarzać banały o tym, jaki to ciepły i rodzinny film  (To oczywiście prawda!), ale z drugiej strony jest to naprawdę inteligentna ekranizacja, w ledwo zauważalnej, delikatnie  fantastycznej scenerii z elementami zabawy z widzem. Takim szczegółem jest sama wzniosła, komiczna nieco rola czekolady, jako uwalniającej człowieka ze świata, w którym nie jest on sobą. Porusza właśnie kluczowe zagadnienie odnajdywania siebie, wbrew sztywnym zasadom, presji otoczenia ale głównie wbrew oczekiwaniom innych!

chocolat-10241

Jeśli się głębiej zastanowić, jedną z ważniejszych i bardziej skomplikowanych postaci okazuje się być Hrabia de Reynaud (niezwykle przekonujący Alfred Molina). Czarny charakter, można powiedzieć. Ale sytuacja ma się znacznie gorzej, niż gdyby jego czyny można było uzasadnić czystym złem (patrz: Sauron!). To osoba, która krzywdzi otaczających ludzi będąc święcie przekonana, że ratuje ich dusze przed potępieniem! To człowiek wierzący w szlachetne ideały i sam nimi żyjący, który nie widzi, że sam siebie okłamuje, bo to, co powinno być tylko dodatkiem, mającym spowodować refleksję i zmianę życia, staje się jego treścią!

chocolate2

Duże uznanie dla „Czekolady” również za stronę  wizualną! A na koniec: „Miarą dobroci nie jest to, czego nie robimy, ale to, co osiągamy i do kogo wyciągamy dłoń”

Świetna propozycja na zimowe wieczory :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.